Sadeliğine bayıldığımız iç mekan tasarımları

Minimum sözcüğünden türetilen minimal, ‘’en az, en küçük, asgari’’ gibi anlamlarda kullanılıyor. Dekorasyona indirgediğimizde minimal ‘’en az eşya ile, en az renk ile, en az çizgi ve desen ile’’ şeklinde kendini gösteriyor. Günümüzde de büyük ve bir birkaç katlı olan evleri görmek neredeyse oldukça zor bir hal aldı. Bunun yerine 1+1 dediğimiz stüdyo daireler daha sık kullanılır oldu. Şimdi iç mekan tasarımları için seçtiğimiz birkaç örneğe birlikte göz atalım..

Küçülen yaşam alanlarında daha sade ve daha az eşya ile oluşturulmak istenilen konforlu ortamlarda ise minimalist düşünce etkili olmaya başladı. Sadeliği ve nesnel düşünceyi yansıtan minimal iç mekan tasarımı ise modernlikle harmanlanarak yaşam alanlarımızdaki yerini aldı.
kose koltugu

Göz Yoran Renklere Elveda!
Minimalist dekorasyon tarzı ile birlikte yaşam alanlarında birkaç rengin bir arada kullanılması ortadan kalktı. Bunun yerine krem, bej, siyah, beyaz gibi sade bir görüntü sunan renkler seçilir oldu.
yatak odasi

Eşyalar Artık Yok!
Minimal iç mekan tasarımında kendini en belli eden durumların başında az eşya düşüncesi geliyor. Hem fazla yer kaplamayan hem de ufak tefek dediğimiz parçaları çok olmayan sade ve modern eşyaların tercih edilmesi bu akımın özelliklerinden.
oturma odasi

Düzen, Düzen, Düzen!
Minimal dekorasyonda eşyaların büyük bir düzen içerisinde yerleştirilmesi büyük önem taşıyor. Aksesuar olarak hemen hemen hiçbir ürünü kullanmayan bu akımda eşyaların simetrik durmaması büyük bir karmaşa.
villa

 Minimalist Dekorasyon Derisiz Olmaz!
Derinin sıkça kullanıldığı minimalist dekorasyon tarzında beyaz, krem gibi açık tonlarda deri ürünler seçmek gerekiyor.
deri koltuk

Aydınlatmada Doğallık
Minimal iç mekan tasarımı yapılacak olan yerlerde ışıklandırma sistemi olarak tamamen doğal ışığın geldiği pencereler büyük rol oynuyor. Geniş ve ince tüllerle hazırlanmış pencereler minimal düzende dikkat çekiyor. Aydınlatma sistemlerinde kullanılan lambalarda ise sade ve modern seçeneklerin tercih edilmesi minimal dekorasyonun en önemli ayrıntılarından.
koltuk-tv unitesi

Boş Alanlar Minimal Dokunuşlar!
Minimalist dekorasyon stilinde her yerin dolu dolu görünmesi sevilmeyen ayrıntılardan birini oluşturuyor. Bu nedenle de ne kadar boş alan olursa o kadar sade ve yaşanılası bir ortam elde edilmiş oluyor.
banyo tasarimi

Aksesuarlar Tek Bir Yerde!
Minimal iç mekan tasarımı içerisinde ille de aksesuar kullanacağım diyenler varsa aksesuarları etrafa serpiştirmek yerine tek bir yerde toplaması gerekiyor. Dağınıklığı sevmeyen minimal dekorasyon tarzı geniş tablolar ya da modern dokunuşlu birkaç obje ile de tamamlanabiliyor.
yemek odasi tasarimi

Halısız Alanlar!
Dekorasyonda dikkat çeken ayrıntılardan olan halılar minimalist dekorasyonda neredeyse hiç yok diyebiliriz. Geniş ve çıplak zeminler bu dekorasyon tarzında daha fazla tercih ediliyor. Ancak halı kullanmadan yapamam diyenler için açık renklerde ve ufak boyutlarda halılar tercih edilebiliyor.
salon tasarimi

About author Tüm haberleri göster

Burcu

Leave a Reply

Email adresinizi yayınlamayacağız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştirç

/* ]]> */